Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Dvoukřídlí Vysočiny

Seznam dvoukřídlých (Diptera) Kraje Vysočina

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Bibionomorpha – muchnicovci

                             XXX) Bibionoidea – muchnicovcovití

                              XXXI) Bibionidae – muchnicovití

  1. Bibio hortulanus – muchnice zahradní
  2. Bibio marci – muchnice březnová

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Culicomorpha – komárovci

                             XXX) Chironomoidea – pakomárovcovití

                              XXXI) Ceratopogonidae – pakomárcovití

  1. Ceratopogon sp. – pakomárec
  2. Culicoides sp. – pakomárec

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Culicomorpha – komárovci

                             XXX) Chironomoidea – pakomárovcovití

                              XXXI) Chironomidae – pakomárovití

  1. Chironomus plumosus – pakomár kouřový
  2. Cricotopus curtus – pakomár zkrácený
  3. Cricotopus triannulatus – pakomár prstencový
  4. Cryptochironomus sp. – pakomár
  5. Diamesa hamaticornis – pakomár šavlorohý
  6. Macropelopia sp. – pakomár
  7. Micropsectra attenuata – pakomár hrbolkatý
  8. Orthocladius rivicola – pakomár říční
  9. Paracladopelma laminatum – pakomár hladký
  10. Paracricotopus niger – pakomár černý
  11. Phaenopsectra flavipes – pakomár žlutonohý

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Culicomorpha – komárovci

                             XXX) Chironomoidea – pakomárovcovití

                              XXXI) Simuliidae – muchničkovití

  1. Simulium sp. – muchnička

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Culicomorpha – komárovci

                             XXX) Culicoidea – komárovcovití

                              XXXI) Chaoboridae – koretrovití

  1. Chaoborus sp. – koretra
  2. Mochlonyx velutinus – koretra sametová

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Culicomorpha – komárovci

                             XXX) Culicoidea – komárovcovití

                              XXXI) Culicidae – komárovití

  1. Aedes sp. – komár
  2. Anopheles sp. – anofeles
  3. Culex pipiens – komár pisklavý
  4. Culiseta longiareolata – komár

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Culicomorpha – komárovci

                             XXX) Culicoidea – komárovcovití

                              XXXI) Dixidae – komárcovití

  1. Dixa sp. – komárec
  2. Dixella sp. – komárec

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Psychodomorpha – koutulovci

                             XXX) Psychodoidea – koutulovcovití

                              XXXI) Psychodidae – koutulovití

  1. Clogmia albipunctata – koutule skvrnitá

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Ptychopteromorpha – slídilkovci

                             XXX) Ptychopteroidea – slídilkovcovití

                              XXXI) Ptychopteridae – slídilkovití

  1. Ptychoptera contaminata – slídilka stříbropásá
  2. Ptychoptera scutellaris – slídilka štítovitá

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Tipulomorpha – tiplicovci

                             XXX) Tipuloidea – tiplicovcovití

                              XXXI) Limoniidae – bahnomilkovití

  1. Hexatoma sp. – bahnomilka
  2. Limnophila schranki – bahnomilka potoční

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Tipulomorpha – tiplicovci

                             XXX) Tipuloidea – tiplicovcovití

                              XXXI) Pediciidae – bahnomilcovití

  1. Dicranota bimaculata – bahnomilec dvouskvrnný
  2. Pedicia rivosa – bahnomilec obrovský (= bahnomilka obrovská)

 

                           XXVIII) Nematocera – dlouhorozí

                            XXIX) Tipulomorpha – tiplicovci

                             XXX) Tipuloidea – tiplicovcovití

                              XXXI) Tipulidae – tiplicovití

  1. Tipula maxima – tiplice obrovská

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Asilomorpha – roupcovci

                             XXX) Asiloidea – roupcovcovití

                              XXXI) Asilidae – roupcovití

  1. Asilus crabroniformis – roupec sršňový
  2. Choerades marginata – roupec vroubený

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Asilomorpha – roupcovci

                             XXX) Asiloidea – roupcovcovití

                              XXXI) Bombyliidae – dlouhososkovití

  1. Bombylius discolor – dlouhososka hnědoskvrnná
  2. Bombylius major – dlouhososka velká
  3. Hemipenthes maura – dlouhososka uhlová

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Asilomorpha – roupcovci

                             XXX) Empidoidea – kroužilkovcovití

                              XXXI) Dolichopodidae – lupicovití

  1. Dolichopus nigricornis – lupice černorohá
  2. Dolichopus picipes – lupice černonohá
  3. Gymnopternus aerosus – lupice vzdušná
  4. Xanthochlorus tenellus – lupice útlá

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Asilomorpha – roupcovci

                             XXX) Empidoidea – kroužilkovcovití

                              XXXI) Empididae – kroužilkovití

  1. Rhamphomyia longipes – kroužilka dlouhonohá

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Asilomorpha – roupcovci

                             XXX) Empidoidea – kroužilkovcovití

                              XXXI) Hybotidae – lovilkovití

  1. Hybos femoratus – lovilka stehnatá
  2. Ocydromia glabricula – lovilka lysá
  3. Platypalpus cf. ater – lovilka tmavá

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Conopoidea – očnatkovcovití

                              XXXI) Conopidae – očnatkovití

  1. Sicus sp. – očnatka

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Ephydroidea – břežnicovcovití

                              XXXI) Drosophilidae – octomilkovití

  1. Drosophila sp. – octomilka

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Ephydroidea – břežnicovcovití

                              XXXI) Ephydridae – břežnicovití

  1. Hydrellia flaviceps – břežnice žlutohlavá

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Hippoboscoidea – klošovcovití

                              XXXI) Hippoboscidae – klošovití

  1. Hippobosca sp. – kloš
  2. Lipoptena sp. – kloš

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Lauxanioidea – stínomilkovcovití

                              XXXI) Lauxaniidae – stínomilkovití

  1. Sapromyza sexpunctata – stínomilka šestitečná

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Muscoidea – mouchovcovití

                              XXXI) Muscidae – mouchovití

  1. Musca autumnalis – moucha dobytčí
  2. Musca domestica – moucha domácí
  3. Mydaea corni – slunilka keřová
  4. Phaonia valida – slunilka statná
  5. Spilogona denigrata – moucha odbarvená

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Oestroidea – střečkovcovití

                              XXXI) Calliphoridae – bzučivkovití

  1. Calliphora vicina – bzučivka obecná
  2. Lucilia bufonivora – bzučivka ropuší
  3. Lucilia caesar – bzučivka zlatá
  4. Lucilia sericata – bzučivka zelená

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Oestroidea – střečkovcovití

                              XXXI) Sarcophagidae – masařkovití

  1. Metopia roseri – masařka hlodavka
  2. Sarcophaga carnaria – masařka obecná

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Oestroidea – střečkovcovití

                              XXXI) Tachinidae – kuklicovití

  1. Tachina sp. – kuklice

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Opomyzoidea – pestřicovcovití

                              XXXI) Agromyzidae – vrtalkovití

  1. Cerodontha atra – vrtalka černá

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Platypezoidea – stlačenkovcovití

                              XXXI) Opetiidae – moušicovití

  1. Opetia nigra – moušice černá

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Syrphoidea – pestřenkovcovití

                              XXXI) Pipunculidae – hlavatěnkovití

  1. Dorylomorpha rufipes – hlavatěnka rudonohá
  2. Jassidophaga pilosa – hlavatěnka chlupatá

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Syrphoidea – pestřenkovcovití

                              XXXI) Syrphidae – pestřenkovití

  1. Episyrphus balteatus – pestřenka pruhovaná
  2. Eristalis tenax – pestřenka trubcová
  3. Helophilus sp. – pestřenka
  4. Cheilosia illustrata – pestřenka střečkovitá
  5. Merodon equestris – pestřenka narcisová
  6. Myathropa florea – pestřenka smrtihlavka
  7. Pipiza quadrimaculata – pestřenka čtyřskvrnná
  8. Scaeva pyrastri – pestřenka hrušňová
  9. Sphaerophoria scripta – pestřenka psaná
  10. Syrphus ribesii – pestřenka rybízová
  11. Volucella bombylans – pestřenka čmeláková
  12. Volucella pellucens – pestřenka prosvítavá
  13. Volucella zonaria – pestřenka sršňová

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Muscomorpha – mouchovci

                             XXX) Tephritoidea – vrtulovcovití

                              XXXI) Tephritidae – vrtulovití

  1. Rhagoletis cerasi – vrtule třešňová

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Stratiomyomorpha – bráněnkovci

                             XXX) Stratiomyoidea – bráněnkovcovití

                              XXXI) Stratiomyidae – bráněnkovití

  1. Chloromyia formosa – bráněnka zlatá
  2. Odontomyia sp. – bráněnka
  3. Stratiomys chamaeleon – bráněnka měnlivá

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Tabanomorpha – ovádovci

                             XXX) Tabanoidea – ovádovcovití

                              XXXI) Athericidae – hnízdotvorkovití

  1. Atherix ibis – hnízdotvorka pospolitá (= číhalka pospolitá)

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Tabanomorpha – ovádovci

                             XXX) Tabanoidea – ovádovcovití

                              XXXI) Rhagionidae – číhalkovití

  1. Rhagio sp. – číhalka

 

                           XXVIII) Brachycera – krátkorozí

                            XXIX) Tabanomorpha – ovádovci

                             XXX) Tabanoidea – ovádovcovití

                              XXXI) Tabanidae – ovádovití

  1. Chrysops caecutiens – bzikavka slepoočka
  2. Chrysops relictus – bzikavka dotěrná
  3. Glaucops hirsutus – ovád chlupatý
  4. Haematopota pluvialis – bzikavka dešťová
  5. Hybomitra kaurii – ovád Kaurův
  6. Hybomitra lundbecki – ovád Lundbeckův
  7. Tabanus bovinus – ovád hovězí
  8. Tabanus bromius – ovád bzučivý

 

Systematické zařazení dvoukřídlých (Diptera)

I) Vitae – živé organismy

 II) Cytozoa – buněční

  III) Eukaryota – jaderní

   IV) Amorphea – různotvaří

    V) Obazoa

     VI) Opisthokonta

      VII) Holozoa

       VIII) Filiozoa

        IX) Choanozoa

         X) Metazoa (= Animalia) – živočichové

          XI) Bilateria – dvoustranně souměrní

           XII) Protostomia – prvoústí

            XIII) Ecdysozoa

             XIV) Arthropoda – členovci

               XVI) Pancrustacea – korýši

                XVII) Altocrustacea

                 XVIII) Allotriocarida

                  XIX) Miracrustacea

                   XX) Hexapoda – šestinozí

                    XXI) Insecta – hmyz

                     XXII) Ectognatha

                      XXIII) Dicondylia

                       XXIV) Pterygota – křídlatí

                        XXV) Neoptera – novokřídlí

                         XXVI) Endopterygota – hmyz s proměnou dokonalou

                          XXVII) Diptera – dvoukřídlí

 

Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Správy CHKO Žďárské vrchy a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.