Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Křísi Vysočiny

Seznam křísů (Auchenorrhyncha) Kraje Vysočina

                             XXX) Cicadomorpha – cikády

                              XXXI) Cercopoidea – pěnodějky

                               XXXII) Aphrophoridae

  1. Aphrophora alni – pěnodějka olšová
  2. Aphrophora salicina – pěnodějka vrbová
  3. Neophilaenus infumatus – pěnodějka nahnědlá [NT]
  4. Neophilaenus lineatus – pěnodějka páskovaná
  5. Neophilaenus minor – pěnodějka malá [NT]
  6. Philaenus spumarius – pěnodějka obecná

 

                             XXX) Cicadomorpha – cikády

                              XXXI) Cercopoidea – pěnodějky

                               XXXII) Cercopidae – pěnodějkovití

  1. Cercopis sanguinolenta – pěnodějka nížinná
  2. Cercopis vulnerata – pěnodějka krvavá

 

                             XXX) Cicadomorpha – cikády

                              XXXI) Cicadoidea – cikádovcovití

                               XXXII) Cicadidae – cikádovití

  1. Cicadetta montana – cikáda chlumní [NT]

 

                             XXX) Cicadomorpha – cikády

                              XXXI) Membracoidea – křísci

                               XXXII) Cicadellidae – křískovití

  1. Allygidius abbreviatus – křísek podsaditý [NT]
  2. Arboridia kratochvili – pidikřísek Kratochvílův [EN]
  3. Arocephalus punctum – křísek tečkovaný [NT]
  4. Cicadella viridis – sítinovka zelená
  5. Cicadula albingensis – křísek skřípinový [NT]
  6. Cicadula flori – křísek ostřicový [NT]
  7. Cicadula frontalis – křísek pobřežní [NT]
  8. Cicadula quadrinotata – křísek čtyřskvrnný
  9. Cicadula saturata – křísek sytý [NT]
  10. Circulifer haematoceps – křísek rozchodníkový [VU]
  11. Conosanus obsoletus – křísek sítinový [NT]
  12. Cosmotettix caudatus – křísek příkopní [VU]
  13. Cosmotettix costalis – křísek bělošedý [VU]
  14. Diplocolenus abdominalis (= Verdanus abdominalis) – křísek černožlutý
  15. Diplocolenus bohemani – křísek Bohemanův
  16. Doratura exilis – křísek malý [NT]
  17. Doratura horvathi – křísek ovsířový [VU]
  18. Empoasca apicalis – pidikřísek zimolezový [EN]
  19. Endria nebulosa – křísek americký [DD]
  20. Erotettix cyane (= Macrosteles cyane) – křísek leknínový [CR]
  21. Erythria aureola – pidikřísek mateřídouškový [NT]
  22. Evacanthus interruptus – mokřatka žlutočerná
  23. Goniagnathus brevis – křísek zavalitý [VU]
  24. Handianus ignoscus – křísek čilimníkový [VU]
  25. Hardya signifer – křísek znamenaný [EN]
  26. Henschia quadricornis – křísek čtverzubý [NT]
  27. Hephathus achilleae – prstenovka řebříčková [CR]
  28. Jassargus allobrogicus – křísek galský
  29. Jassargus sursumflexus – křísek bezkolencový [NT]
  30. Kybos mucronatus – pidikřísek ostrořitný [DD]
  31. Laburrus impictifrons – křísek pelyňkový [NT]
  32. Laburrus pellax – křísek zlatovláskový [EN]
  33. Limotettix striola – křísek černohlavý
  34. Linnavuoriana decempunctata – pidikřísek desetitečný [DD]
  35. Macropsis megerlei – prstenovka růžová [NT]
  36. Macrosteles frontalis – křísek přesličkový [NT]
  37. Macrosteles ossiannilssoni – křísek Ossiannilssonův [DD]
  38. Macrosteles viridigriseus – křísek šedozelený [NT]
  39. Macustus grisescens – křísek šedavý
  40. Mendrausus pauxillus – křísek otrhaný [VU]
  41. Metalimnus formosus – křísek mramorovaný [NT]
  42. Mocydiopsis longicauda – křísek kostřavový [NT]
  43. Mocydiopsis parvicauda – křísek psinečkový [EN]
  44. Ophiola cornicula – křísek rohatý [VU]
  45. Ophiola plutonia – křísek štítový
  46. Paluda flaveola – křísek žlutavý [NT]
  47. Paramesus major – křísek kamyšníkový [VU]
  48. Planaphrodes trifasciata – zeměkřísek opásaný [NT]
  49. Platymetopius major – křísek ostrohlavý [NT]
  50. Platymetopius undatus – křísek vlnkovaný [VU]
  51. Psammotettix cephalotes – křísek třeslicový [NT]
  52. Rhopalopyx adumbrata – křísek podhorský [NT]
  53. Rhopalopyx vitripennis – křísek otrněný [NT]
  54. Sorhoanus assimilis – křísek mokřadní [NT]
  55. Sorhoanus xanthoneurus – křísek suchopýrový [VU]
  56. Streptanus confinis – křísek metlicový [VU]
  57. Stroggylocephalus agrestis – zeměkřísek mokřadní [NT]
  58. Stroggylocephalus livens – zeměkřísek rašelinný [VU]
  59. Wagneriala minima – pidikřísek nejmenší [EN]
  60. Zygina nigritarsis – pidikřísek střemchový [DD]
  61. Zygina suavis – pidikřísek krušinový [DD]

 

                             XXX) Cicadomorpha – cikády

                              XXXI) Membracoidea – křísci

                               XXXII) Membracidae – ostnohřbetkovití

  1. Centrotus cornutus – ostnohřbetka křovinná
  2. Stictocephala bisonia – ostnohřbetka americká

 

                             XXX) Fulgoromorpha – svítilky

                              XXXI) Cixiidae – žilnatkovití

  1. Cixius cambricus – žilnatka velšská [CR]
  2. Cixius distinguendus – žilnatka oblohlavá [NT]
  3. Cixius similis – žilnatka rašelinná [VU]
  4. Reptalus cuspidatus – žilnatka stepní [VU]

 

                             XXX) Fulgoromorpha – svítilky

                              XXXI) Delphacidae – ostruhovníkovití

  1. Acanthodelphax denticauda – ostruhovník zuboocasý [VU]
  2. Anakelisia perspicillata – ostruhovník brýlový [NT]
  3. Chloriona dorsata – ostruhovník světloocasý [VU]
  4. Criomorphus borealis – ostruhovník severský [VU]
  5. Delphacinus mesomelas – ostruhovník slonovinový [NT]
  6. Delphacodes venosus – ostruhovník žilní
  7. Euconomelus lepidus – ostruhovník bahničkový [VU]
  8. Euides basilinea – ostruhovník páskovaný [NT]
  9. Eurysella brunnea – ostruhovník hnědohlavý [NT]
  10. Florodelphax leptosoma – ostruhovník sítinový [NT]
  11. Jassidaeus lugubris – ostruhovník nejmenší [NT]
  12. Javesella pellucida – ostruhovník průsvitný
  13. Javesella simillima – ostruhovník podobný [CR]
  14. Kelisia halpina – ostruhovník alpský [VU]
  15. Kelisia pallidula – ostruhovník bledý [NT]
  16. Kelisia punctulum – ostruhovník tečkovaný [NT]
  17. Kelisia ribauti – ostruhovník rašelinný [NT]
  18. Kelisia sima – ostruhovník tuponosý [VU]
  19. Kelisia vittipennis – ostruhovník suchopýrový [NT]
  20. Kosswigianella exigua – ostruhovník ovčí [NT]
  21. Megadelphax haglundi – ostruhovník Haglundův [EN]
  22. Metropis inermis – ostruhovník černý [NT]
  23. Metropis mayri – ostruhovník Mayrův [VU]
  24. Muirodelphax aubei – ostruhovník Aubého [VU]
  25. Nothodelphax albocarinata – ostruhovník šlenkový [EN]
  26. Nothodelphax distincta – ostruhovník bultový
  27. Nothodelphax distincta – ostruhovník bultový [VU]
  28. Oncodelphax pullula – ostruhovník hákový [VU]
  29. Paradelphacodes paludosus – ostruhovník bažinný [NT]
  30. Paraliburnia adela – ostruhovník chrasticový [NT]
  31. Ribautodelphax angulosa – ostruhovník tomkový [NT]
  32. Stenocranus fuscovittatus – ostruhovník ostřicový [NT]
  33. Struebingianella lugubrina – ostruhovník zblochanový [NT]
  34. Xanthodelphax flaveola – ostruhovník lipnicový [NT]

 

                             XXX) Fulgoromorpha – svítilky

                              XXXI) Dictyopharidae – čelnatkovití

  1. Dictyophara europaea – čelnatka řebříčková [NT]

 

                             XXX) Fulgoromorpha – svítilky

                              XXXI) Fulgoroidea – svítilkovcovití

                               XXXII) Issidae – kornatkovití

  1. Issus muscaeformis – kornatka mouchovitá [NT]

 

                             XXX) Fulgoromorpha – svítilky

                              XXXI) Tettigometridae – plochulkovití

  1. Tettigometra atra – plochulka černá [VU]
  2. Tettigometra impressopunctata – plochulka tečkovaná [NT]

 

Systematické zařazení křísů (Auchenorrhyncha)

I) Vitae – živé organismy

 II) Cytozoa – buněční

  III) Eukaryota – jaderní

   IV) Amorphea – různotvaří

    V) Obazoa

     VI) Opisthokonta

      VII) Holozoa

       VIII) Filiozoa

        IX) Choanozoa

         X) Metazoa (= Animalia) – živočichové

          XI) Bilateria – dvoustranně souměrní

           XII) Protostomia – prvoústí

            XIII) Ecdysozoa

             XIV) Arthropoda – členovci

               XVI) Pancrustacea – korýši

                XVII) Altocrustacea

                 XVIII) Allotriocarida

                  XIX) Miracrustacea

                   XX) Hexapoda – šestinozí

                    XXI) Insecta – hmyz

                     XXII) Ectognatha

                      XXIII) Dicondylia

                       XXIV) Pterygota – křídlatí

                        XXV) Neoptera – novokřídlí

                         XXVI) Exopterygota – hmyz s proměnou nedokonalou

                          XXVII) Paraneoptera

                           XXVIII) Hemiptera – polokřídlí

                            XXIX) Auchenorrhyncha – křísi

 

Vysvětlivky

Za názvem druhu jsou uvedeny kategorie ohrožení podle národního červeného seznamu (Hejda et al. 2017):

  • RE = regionálně vyhynulý (regionally extinct)
  • CR = kriticky ohrožený (critically endangered)
  • EN = ohrožený (endangered)
  • VU = zranitelný (vulnerable)
  • NT = téměř ohrožený (near threatened)
  • DD = nedostatečné údaje (data deficient)


Literatura

Hejda R., Farkač J. et Chobot K. [ed.], 2017: Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. – Příroda, Praha, 36: 1–612.

 

Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Správy CHKO Žďárské vrchy a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.