Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Savci Vysočiny

Seznam savců (Mammalia) Kraje Vysočina

A) Systematický přehled
B) Abecední seznam podle českých jmen
C) Abecední seznam podle latinských jmen

 

A) Systematický přehled

Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Lebečnatí (Craniata)
Nadtřída: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Hlodavci (Rodentia)
Čeleď: Veverkovití (Sciuridae)
Čeleď: Plchovití (Gliridae)
Čeleď: Bobrovití (Castoridae)
Čeleď: Myšovití (Muridae)
Čeleď: Nutriovití (Myocastoridae)
Řád: Zajíci (Lagomorpha)
Čeleď: Zajícovití (Leporidae)
Řád: Ježci (Erinaceomorpha)
Čeleď: Ježkovití (Erinaceidae)
Řád: Rejsci (Soricomorpha)
Čeleď: Rejskovití (Soricidae)
Čeleď: Krtkovití (Talpidae)
Řád: Letouni (Chiroptera)
Čeleď: Vrápencovití (Rhinolophidae)
Čeleď: Netopýrovití (Vespertilionidae)
Řád: Šelmy (Carnivora)
Čeleď: Psovití (Canidae)
Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)
Čeleď: Medvídkovití (Procyonidae)
Čeleď: Medvědovití (Ursidae)
Čeleď: Kočkovití (Felidae)
Řád: Sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: Prasatovití (Suidae)
Čeleď: Jelenovití (Cervidae)
Čeleď: Turovití (Bovidae)

 

B) Abecední seznam podle českých jmen

  1. Bělozubka bělobřichá (Crocidura leucodon)
  2. Bělozubka šedá (Crocidura suaveolens)
  3. Bobr evropský (Castor fiber)
  4. Daněk evropský (Dama dama)
  5. Hraboš mokřadní (Microtus agrestis)
  6. Hraboš polní (Microtus arvalis)
  7. Hrabošík podzemní (Microtus subterraneus)
  8. Hranostaj (Mustela erminea)
  9. Hryzec vodní (Arvicola amphibius)
  10. Jelen lesní (Cervus elaphus)
  11. Jezevec lesní (Meles meles)
  12. Ježek východní (Erinaceus roumanicus)
  13. Ježek západní (Erinaceus europaeus)
  14. Kočka divoká (Felis silvestris)
  15. Kolčava (Mustela nivalis)
  16. Králík divoký (Oryctolagus cuniculus)
  17. Krtek obecný (Talpa europaea)
  18. Křeček polní (Cricetus cricetus)
  19. Kuna lesní (Martes martes)
  20. Kuna skalní (Martes foina)
  21. Liška obecná (Vulpes vulpes)
  22. Los evropský (Alces alces)
  23. Medvěd hnědý (Ursus arctos)
  24. Muflon (Ovis aries musimon)
  25. Myš domácí (Mus musculus)
  26. Myšice křovinná (Apodemus sylvaticus)
  27. Myšice lesní (Apodemus flavicollis)
  28. Myška drobná (Micromys minutus)
  29. Mýval severní (Procyon lotor)
  30. Netopýr Brandtův (Myotis brandtii)
  31. Netopýr brvitý (Myotis emarginatus)
  32. Netopýr černý (Barbastella barbastellus)
  33. Netopýr dlouhouchý (Plecotus austriacus)
  34. Netopýr hvízdavý (Pipistrellus pipistrellus)
  35. Netopýr nejmenší (Pipistrellus pygmaeus)
  36. Netopýr parkový (Pipistrellus nathusii)
  37. Netopýr pestrý (Vespertilio murinus)
  38. Netopýr rezavý (Nyctalus noctula)
  39. Netopýr řasnatý (Myotis nattereri)
  40. Netopýr severní (Eptesicus nilssonii)
  41. Netopýr stromový (Nyctalus leisleri)
  42. Netopýr ušatý (Plecotus auritus)
  43. Netopýr večerní (Eptesicus serotinus)
  44. Netopýr velkouchý (Myotis bechsteinii)
  45. Netopýr velký (Myotis myotis)
  46. Netopýr vodní (Myotis daubentonii)
  47. Netopýr vousatý (Myotis mystacinus)
  48. Netopýr východní (Myotis blythii)
  49. Norek americký (Neovison vison)
  50. Norek evropský (Mustela lutreola)
  51. Norník rudý (Clethrionomys glareolus)
  52. Nutrie (Myocastor coypus)
  53. Ondatra pižmová (Ondatra zibethicus)
  54. Plch velký (Glis glis)
  55. Plšík lískový (Muscardinus avellanarius)
  56. Potkan (Rattus norvegicus)
  57. Prase divoké (Sus scrofa)
  58. Psík mývalovitý (Nyctereutes procyonoides)
  59. Rejsec černý (Neomys anomalus)
  60. Rejsec vodní (Neomys fodiens)
  61. Rejsek horský (Sorex alpinus)
  62. Rejsek malý (Sorex minutus)
  63. Rejsek obecný (Sorex araneus)
  64. Rys ostrovid (Lynx lynx)
  65. Sika (Cervus nippon)
  66. Srnec obecný (Capreolus capreolus)
  67. Sysel obecný (Spermophilus citellus)
  68. Tchoř stepní (Mustela eversmanii)
  69. Tchoř tmavý (Mustela putorius)
  70. Veverka obecná (Sciurus vulgaris)
  71. Vlk obecný (Canis lupus)
  72. Vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros)
  73. Vrápenec velký (Rhinolophus ferrumequinum)
  74. Vydra říční (Lutra lutra)
  75. Zajíc polní (Lepus europaeus)

 

C) Abecední seznam podle latinských jmen

  1. Alces alces - Los evropský
  2. Apodemus flavicollis - Myšice lesní
  3. Apodemus sylvaticus - Myšice křovinná
  4. Arvicola amphibius - Hryzec vodní
  5. Barbastella barbastellus - Netopýr černý
  6. Canis lupus - Vlk obecný
  7. Capreolus capreolus - Srnec obecný
  8. Castor fiber - Bobr evropský
  9. Cervus elaphus - Jelen lesní
  10. Cervus nippon - Sika
  11. Clethrionomys glareolus - Norník rudý
  12. Cricetus cricetus - Křeček polní
  13. Crocidura leucodon - Bělozubka bělobřichá
  14. Crocidura suaveolens - Bělozubka šedá
  15. Dama dama - Daněk evropský
  16. Eptesicus nilssonii - Netopýr severní
  17. Eptesicus serotinus - Netopýr večerní
  18. Erinaceus europaeus - Ježek západní
  19. Erinaceus roumanicus - Ježek východní
  20. Felis silvestris - Kočka divoká
  21. Glis glis - Plch velký
  22. Lepus europaeus - Zajíc polní
  23. Lutra lutra - Vydra říční
  24. Lynx lynx - Rys ostrovid
  25. Martes foina - Kuna skalní
  26. Martes martes - Kuna lesní
  27. Meles meles - Jezevec lesní
  28. Micromys minutus - Myška drobná
  29. Microtus agrestis - Hraboš mokřadní
  30. Microtus arvalis - Hraboš polní
  31. Microtus subterraneus - Hrabošík podzemní
  32. Mus musculus - Myš domácí
  33. Muscardinus avellanarius - Plšík lískový
  34. Mustela erminea - Hranostaj
  35. Mustela eversmanii - Tchoř stepní
  36. Mustela lutreola - Norek evropský
  37. Mustela nivalis - Kolčava
  38. Mustela putorius - Tchoř tmavý
  39. Myocastor coypus - Nutrie
  40. Myotis bechsteinii - Netopýr velkouchý
  41. Myotis blythii - Netopýr východní
  42. Myotis brandtii - Netopýr Brandtův
  43. Myotis daubentonii - Netopýr vodní
  44. Myotis emarginatus - Netopýr brvitý
  45. Myotis myotis - Netopýr velký
  46. Myotis mystacinus - Netopýr vousatý
  47. Myotis nattereri - Netopýr řasnatý
  48. Neomys anomalus - Rejsec černý
  49. Neomys fodiens - Rejsec vodní
  50. Neovison vison - Norek americký
  51. Nyctalus leisleri - Netopýr stromový
  52. Nyctalus noctula - Netopýr rezavý
  53. Nyctereutes procyonoides - Psík mývalovitý
  54. Ondatra zibethicus - Ondatra pižmová
  55. Oryctolagus cuniculus - Králík divoký
  56. Ovis aries musimon - Muflon
  57. Pipistrellus nathusii - Netopýr parkový
  58. Pipistrellus pipistrellus - Netopýr hvízdavý
  59. Pipistrellus pygmaeus - Netopýr nejmenší
  60. Plecotus auritus - Netopýr ušatý
  61. Plecotus austriacus - Netopýr dlouhouchý
  62. Procyon lotor - Mýval severní
  63. Rattus norvegicus - Potkan
  64. Rhinolophus ferrumequinum - Vrápenec velký
  65. Rhinolophus hipposideros - Vrápenec malý
  66. Sciurus vulgaris - Veverka obecná
  67. Sorex alpinus - Rejsek horský
  68. Sorex araneus - Rejsek obecný
  69. Sorex minutus - Rejsek malý
  70. Spermophilus citellus - Sysel obecný
  71. Sus scrofa - Prase divoké
  72. Talpa europaea - Krtek obecný
  73. Ursus arctos - Medvěd hnědý
  74. Vespertilio murinus - Netopýr pestrý
  75. Vulpes vulpes - Liška obecná