Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Zelené řasy Vysočiny

Seznam zelených řas (Chlorophyta) Kraje Vysočina

I) Vitae – živé organismy

 II) Cytozoa – buněční

  III) Eukaryota – jaderní

   IV) Diaphoretickes – diaforetika

    V) Archaeplastida – rostliny

     VI) Chloroplastida – zelené rostliny

      VII) Chlorophyta – zelené řasy

       VIII) Ulvophyceae – porostovky

  1. Cladophora glomerata (Linnaeus) Kützing 1843 – žabí vlas klubkatý
  2. Rhizoclonium sp.
  3. Ulothrix tenuissima Kützing 1833 – kadeřnatka nejtenčí
  4. Ulothrix zonata (Weber & Mohr) Kützing 1833 – kadeřnatka páskovaná

 

       VIII) Trebouxiophyceae – třásky

  1. Actinastrum aciculare Playfair 1917 – třáska jehlovitá
  2. Actinastrum hantzschii Lagerheim 1882 – třáska Hantzschova
  3. Botryococcus braunii Kützing 1849 – klubkotřáska Braunova
  4. Botryococcus neglectus (West & G.S.West) J.Komárek & P.Marvan 1992 – klubkotřáska přehlížená
  5. Chlorella sp.
  6. Closteriopsis longissima (Lemmermann) Lemmermann 1899
  7. Crucigeniella apiculata (Lemmermann) Komárek 1974
  8. Dictyosphaerium ehrenbergianum Nägeli 1849
  9. Dictyosphaerium cf. primarium Skuja
  10. Dictyosphaerium pulchellum Wood 1873
  11. Dictyosphaerium tetrachotomum Printz 1914
  12. Hindakia tetrachotoma (Printz) C.Bock, Pröschold & Krienitz 2010
  13. Koliella longiseta (Vischer) Hindák 1963
  14. Koliella cf. spirotaenia
  15. Koliella tatrae (Kol) Hindák 1963
  16. Lagerheimia chodatii C.Bernard 1908
  17. Lemmermannia tetrapedia (Kirchner) Lemmermann 1904
  18. Lemmermannia triangularis (Chodat) C.Bock & Krienitz 2013
  19. Micractinium bornhemiense (W.Conrad) Korshikov 1953
  20. Micractinium crassisetum Hortobágyi 1973
  21. Micractinium pusillum Fresenius 1858
  22. Microthamnion kuetzingianum Nägeli ex Kützing 1849
  23. Microthamnion strictissimum Rabenhorst 1859
  24. Oocystis cf. borgei – vejcovka Borgeova
  25. Oocystis lacustris Chodat 1897 – vejcovka jezerní
  26. Oocystis marssonii Lemmermann 1898 – vejcovka Marssonova
  27. Oocystis parva W.West & G.S.West 1898 – vejcovka malá
  28. Polyedriopsis spinulosa (Schmidle) Schmidle 1899
  29. Willea neglecta (Fott & H.Ettl) D.M.John, M.J.Wynne & P.M.Tsarenko 2014

 

       VIII) Chlorophyceae – zelenivky

  1. Ankistrodesmus bibraianus (Reinsch) Korshikov 1953
  2. Ankistrodesmus falcatus (Corda) Ralfs 1848
  3. Ankistrodesmus fusiformis Corda ex Korshikov 1953
  4. Ankistrodesmus gracilis (Reinsch) Korshikov 1953
  5. Ankyra ancora (G.M.Smith) Fott 1957
  6. Ankyra lanceolata (Korshikov) Fott 1957
  7. Aphanochaete repens Braun 1850
  8. Asterococcus superbus (Cienkowski) Scherffel 1908
  9. Bulbochaete cf. elatior
  10. Carteria multifilis (Fresenius) O.Dill 1895
  11. Characium cf. angustum
  12. Chlamydomonas ehrenbergii Gorozhankin 1891 – pláštěnka Ehrenbergova
  13. Chlorococcum infusionum (Schrank) Meneghini 1842
  14. Chlorotetraedron incus (Teiling) Komárek & Kovácik 1985
  15. Coelastrum astroideum De Notaris 1867
  16. Coelastrum microporum Nägeli 1855
  17. Coelastrum pseudomicroporum Korshikov 1953
  18. Coelastrum pulchrum Schmidle 1892
  19. Coelastrum reticulatum (Dangeard) Senn 1899
  20. Coelastrum speciosum (Wolle) Brunnthaler 1915
  21. Coelastrum sphaericum Nägeli 1849
  22. Crucigenia fenestrata (Schmidle) Schmidle 1900
  23. Crucigenia tetrapedia (Kirchner) W.West & G.S.West 1902
  24. Crucigeniella apiculata (Lemmermann) Komárek 1974
  25. Desmodesmus abundans (Kirchner) E.H.Hegewald 2000 = Scenedesmus abundans (O.Kirchner) Chodat 1913
  26. Desmodesmus aculeolatus (Reinsch) P.M.Tsarenko 2000 = Scenedesmus aculeolatus Reinsch 1877
  27. Desmodesmus armatus s.l. (Chodat) E.H.Hegewald 2000 = Scenedesmus armatus s.l. (Chodat) Chodat 1913
  28. Desmodesmus bicaudatus (Dedusenko) P.M.Tsarenko 2000
  29. Desmodesmus brasiliensis (Bohlin) E.Hegewald 2000 = Scenedesmus brasiliensis Bohlin 1897
  30. Desmodesmus denticulatus (Lagerheim) An, Friedl & Hegewald 1999 = Scenedesmus denticulatus Lagerheim 1882
  31. Desmodesmus dispar (Brébisson) E.Hegewald 2000 = Scenedesmus dispar Brébisson 1856
  32. Desmodesmus intermedius (Chodat) Hegewald 2000
  33. Desmodesmus magnus (Meyen) Tsarenko 2000 = Scenedesmus magnus Meyen 1829
  34. Desmodesmus opoliensis (Richter) Hegewald 2000
    • Desmodesmus opoliensis var. carinatus (Lemmermann) Hegewald 2000
  35. Desmodesmus panonicus (Hortobágyi) Hegewald 2000 = Scenedesmus pannonicus Hortobágyi 1944
  36. Desmodesmus quadricauda (Turpin) Hegewald 2000
  37. Desmodesmus subspicatus (Chodat) E.Hegewald & A.W.F.Schmidt 2000
  38. Dimorphococcus lunatus Braun 1855
  39. Draparnaldia cf. acuta
  40. Echinosphaerella limnetica G.M.Smith 1920
  41. Edaphochlamys debaryana (Goroschankin) Pröschold & Darienko 2018
  42. Eudorina elegans Ehrenberg 1832 – válenka sličná
  43. Golenkinia radiata Chodat 1894
  44. Hydrodictyon reticulatum (Linnaeus) Bory 1824
  45. Kirchneriella contorta (Schmidle) Bohlin 1897
  46. Kirchneriella cf. lunaris
  47. Kirchneriella obesa (G.S.West) W.West & G.S.West 1894
  48. Korshikoviella limnetica (Lemmermann) Silva 1959
  49. Lacunastrum gracillimum (West & G.S.West) H.A.McManus 2011
  50. Microspora sp.
  51. cf. Microspora willeana Lagerheim 1887
  52. Monoraphidium arcuatum (Korshikov) Hindák 1970
  53. Monoraphidium contortum (Thuret) Komàrková-Legnerová 1969
  54. Monoraphidium griffithii (Berkeley) Komárková-Legnerová 1969
  55. Monoraphidium minutum (Nägeli) Komárková-Legnerová 1969
  56. Nephrocytium limneticum (G.M.Smith) G.M.Smith 1933
  57. Oedogonium sexangulare Cleve ex Hirn 1900 – čapkoblanka šestiúhlá
  58. Oedogonium undulatum (Brébisson) Braun 1854 – čapkoblanka vlnkatá
  59. Palmodictyon viride Kützing 1845
  60. Pandorina mora (Müller) Bory de Saint-Vincent 1824
  61. Pandorina smithii Chodat 1931
  62. Parapediastrum biradiatum (Meyen) E.Hegew 2005
  63. Pediastrum angulosum Ehrenberg ex Meneghini 1840
  64. Pediastrum biradiatum Meyen 1829
  65. Pediastrum boryanum (Turpin) Meneghini 1840
    • Pediastrum boryanum var. longicorne Reinsch 1866
  66. Pediastrum braunii Wartmann 1862
  67. Pediastrum duplex Meyen 1829
    • Pediastrum duplex var. gracillimum W.West & G.S.West 1895
  68. Pediastrum simplex Meyen 1829
  69. Pediastrum tetras (Ehrenberg) Ralfs 1844
  70. Planctonema lauterbornii Schmidle 1903
  71. Planktosphaeria gelatinosa G.M.Smith 1918
  72. Pseudopediastrum boryanum (Turpin) E.Hegewald 2005
  73. Pseudotetrastrum punctatum (Schmidle) Hindák 1977
  74. Pteromonas aculeata Lemmermann 1900
  75. Pyramichlamys dissecta (Tiffany) H.Ettl & O.Ettl 1959
  76. Quadrigula korshikovii Komárek 1979
  77. Quadrigula lacustris (Chodat) G.M.Smith 1920
  78. Scenedesmus acuminatus (Lagerheim) Chodat 1902 – řetízovka hrotcová
  79. Scenedesmus acutus Meyen 1829 – řetízovka ostrá
  80. Scenedesmus alternans Reinsch 1866 – řetízovka střídavá
  81. Scenedesmus dimorphus (Turpin) Kützing 1833 – řetízovka dvoutvárná
  82. Scenedesmus disciformis (Chodat) Fott & Komárek 1960 – řetízovka terčovitá
  83. Scenedesmus ecornis (Ehrenberg) Chodat 1926
  84. Scenedesmus ellipticus Corda 1835 – řetízovka oválná
  85. Scenedesmus linearis Komárek 1974 – řetízovka čárkovitá
  86. Scenedesmus obtusus Meyen 1829 – řetízovka tupá
  87. Scenedesmus quadricauda (Turpin) Brébisson 1835 – řetízovka čtyřtrná
  88. Scenedesmus velitaris Komárek 1984 – řetízovka bojovná
  89. Schroederia setigera (Schröder) Lemmermann 1898
  90. Schroederia spiralis (Printz) Korschikov 1953
  91. Selenastrum bibraianum Reinsch 1866
  92. Stauridium tetras (Ehrenberg) E.Hegewald 2005
  93. Stigeoclonium sp.
  94. Tetradesmus lagerheimii M.J.Wynne & Guiry 2016
  95. Tetradesmus obliquus (Turpin) M.J.Wynne 2016 = Scenedesmus obliquus (Turpin) Kützing 1833
  96. Tetraëdron caudatum (Corda) Hansgirg 1888
  97. Tetraëdron minimum (Braun) Hansgirg 1888
  98. Tetraëdron triangulare Korshikov 1953
  99. Tetraëdron trigonum (Nägeli) Hansgirg 1888
  100. Tetrallantos cf. lagerheimii Teiling 1916
  101. Tetrastrum glabrum (Y.V.Roll) Ahlstrom & Tiffany 1934
  102. Tetrastrum heterocanthum (Nordstedt) Chodat 1895
  103. Tetrastrum staurogeniaeforme (Schröder) Lemmermann 1900
  104. Tetrastrum triacanthum Korshikov 1939
  105. Tetrastrum triangulare (Chodat) Komárek 1974
  106. Treubaria planctonica (G.M.Smith) Korshikov 1953
  107. Verrucodesmus verrucosus (Y.V.Roll) E.Hegewald 2013
  108. Volvox aureus Ehrenberg 1832 – váleč zlatý

 

Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Správy CHKO Žďárské vrchy a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.