Příroda Vysočiny

Logo - Pobočka ČSO na Vysočině

Rozsivky Vysočiny

Seznam rozsivek (Diatomeae) Kraje Vysočina

I) Vitae – živé organismy

 II) Cytozoa – buněční

  III) Eukaryota – jaderní

   IV) Diaphoretickes – diaforetika

    V) Harosa (Sar) – harosy

     VI) Stramenopila

      VII) Gyrista

       VIII) Ochrophyta – hnědé řasy

        IX) Diatomista – rozsivkoidi

         X) Diatomeae – rozsivky

  1. Acanthoceras zachariasii (Brun) Simonsen 1979
  2. Achnanthes rupestoides M.H.Hohn 1961 – rozsivka skalní
  3. Achnanthidium minutissimum (Kützing) Czarnecki 1994 = Achnanthes minutissima Kützing 1833 – rozsivka nejmenší
  4. Achnanthidium pyrenaicum (Hustedt) H.Kobayasi 1997 – rozsivka pyrenejská
  5. Amphora libyca Ehrenberg 1841 = Amphora ovalis var. libyca (Ehrenberg) Cleve 1895
  6. Amphora ovalis (Kützing) Kützing 1844 – amfora oválná
    • Amphora ovalis (Kützing) Kützing 1844 var. ovalis – amfora oválná pravá
  7. Amphora pediculus (Kützing) Grunow 1875 = Amphora ovalis var. pediculus (Kützing) Van Heurck 1885
  8. Asterionella formosa Hassall 1850 – hvězdička krásná
  9. Asterionella gracillima (Hantzsch) Heiberg 1863 – hvězdička nejštíhlejší
  10. Aulacoseira ambigua (Grunow) Simonsen 1979
  11. Aulacoseira distans (Ehrenberg) Simonsen 1979
  12. Aulacoseira granulata (Ehrenberg) Simonsen 1979
  13. Aulacoseira muzzanensis (F.Meister) Krammer 1991
  14. Caloneis amphisbaena (Bory) Cleve 1894 – rozsivka kroužkovaná
  15. Caloneis bacillum (Grunow) Cleve 1894 – rozsivka tyčinková
  16. Caloneis limosa (Kützing) Patrick & Reimer 1966 – rozsivka mokřadní
  17. Caloneis schumanniana (Grunow) Cleve 1894 – rozsivka Schumannova
  18. Caloneis silicula (Ehrenberg) Cleve 1894 – rozsivka křemíkatá
  19. Caloneis ventricosa Meister 1912 – rozsivka břichatá
  20. Chamaepinnularia brevissima (Hustedt) C.E.Wetzel & Ector 2013 = Navicula brevissima Hustedt 1937 – člunovka nejkratší
  21. Cocconeis neodiminuta Krammer 1990 – kokosák menší
  22. Cocconeis pediculus Ehrenberg 1838 – kokosák vší
  23. Cocconeis placentula Ehrenberg 1838 – kokosák lůžkový
  24. Cosmioneis pusilla (W.Smith) D.G.Mann & A.J.Stickle 1990 = Navicula pusilla W.Smith 1853 – člunovka nejmenší
  25. Craticula ambigua (Ehrenberg) D.G.Mann 1990 – rozsivka klamná
  26. Craticula cuspidata (Kutzing) D.G.Mann 1990 – rozsivka hrotnatá
  27. Cyclostephanos dubius (Hustedt) Round 1988 – krouženka podivná
  28. Cyclostephanos invisitatus (M.H.Hohn & Hellermann) E.C.Theriot, Stoermer & Håkasson 1988 – krouženka neobyčejná
  29. Cyclotella meneghiniana Kützing 1844 – krouženka Meneghiniova
  30. Cyclotella ocellata Pantocsek 1901 – krouženka očkatá
  31. Cymatopleura elliptica (Bréb.) W.Smith 1851 – rozsivka oválná
  32. Cymatopleura solea (Brébisson) W.Smith 1851 – rozsivka střevíček
  33. Cymbella affinis Kützing 1844 – číška příbuzná
  34. Cymbella aspera (Ehrenb.) Cleve 1894 – číška drsná
  35. Cymbella cymbiformis C.Agardh 1830 – číška pohárová
  36. Cymbella helvetica Kützing 1844 – číška švýcarská
  37. Cymbella lanceolata C.Agardh 1830 – číška kopinatá
  38. Cymbella tumida (Brébisson) Van Heurck 1880 – číška nadmutá
  39. Cymbella ventricosa Agardh 1830 – číška břichatá
  40. Cymbopleura amphicephala (Nägeli ex Kützing) Krammer 2003 – rozsivka hlavičkatá
  41. Cymbopleura naviculiformis (Auerswald ex Heiberg) Krammer 2003 – rozsivka člunkatá
  42. Diatoma elongata (Lyngb.) C.Agardh 1824 – rozsivka prodloužená
  43. Diatoma vulgaris Bory 1824 – rozsivka obecná
  44. Diploneis oblongella (Nägeli ex Kützing) A.Cleve 1922 – rozsivka podlouhlá
  45. Diploneis ovalis (Hilse) Cleve 1891 – rozsivka vejčitá
  46. Discostella pseudostelligera (Hustedt) Houk & Klee 2004 = Cyclotella pseudostelligera Hustedt 1939 – krouženka hvězdovitá
  47. Encyonema leibleinii (C.Agardh) W.J.Silva, R.Jahn, T.A.V.Ludwig & M.Menezes 2013 – rozsivka Leibleinova
  48. Encyonema minutum (Hilse) D.G.Mann 1990 = Cymbella minuta Hilse 1862 – rozsivka malá
  49. Encyonopsis microcephala (Grunow) Krammer 1997 = Cymbella microcephala Grunow 1885 – rozsivka drobnohlavá
  50. Epithemia adnata (Kützing) Brébisson 1838
  51. Epithemia gibba (Ehrenberg) Kützing 1844 = Pinnularia gibba (Ehrenberg) Ehrenberg 1843
  52. Epithemia sorex Kützing 1844
  53. Eucocconeis laevis (Østrup) Lange-Bertalot 1999 = Achnanthes laevis Østrup 1910 – rozsivka hladká
  54. Eunotia arcus Ehrenberg 1837
  55. Eunotia bilunaris (Ehrenberg) Schaarschmidt 1880
  56. Eunotia formica Ehrenberg 1843
  57. Eunotia glacialis F.Meister 1912
  58. Eunotia pectinalis (Kützing) Rabenhorst 1864
  59. Eunotia praerupta Ehrenberg 1843
  60. Eunotia quaternaria Ehrenberg 1843 = Eunotia tridentula Ehrenberg 1843
  61. Eunotia sudetica O.Müller 1898
  62. Eunotia tenella (Grunow) Hustedt 1913
  63. Fallacia pygmaea (Kützing) Stickle & D.G.Mann 1990
  64. Fragilaria amphicephaloides Lange-Bertalot 2013 = Fragilaria capucina subsp. amphicephala (Kützing) Lange-Bertalot 1993 – křehenka hlavičkatá
  65. Fragilaria capucina Desmazières 1825 – křehenka
  66. Fragilaria crotonensis Kitton 1869 – křehenka
  67. Fragilaria gracilis Østrup 1910 – křehenka štíhlá
  68. Fragilaria pararumpens Lange-Bertalot, G.Hofmann & Werum 2011 – křehenka
  69. Fragilaria parasitica (W.Smith) Heiberg 1863 – křehenka příživná
  70. Fragilaria rhabdosoma Ehrenberg 1832 = Fragilaria bidens Heiberg 1863 – křehenka hadí
  71. Fragilaria rumpens (Kützing) G.W.F.Carlson 1913 = Fragilaria capucina var. rumpens (Kützing) Lange-Bertalot ex Bukhtiyarova 1995 – křehenka
  72. Fragilaria tabulata var. truncata (Greville) Lange-Bertalot 1980 – křehenka tabulová uťatá
  73. Fragilaria tenera (W.Smith) Lange-Bertalot 1980 = Synedra tenera W.Smith 1856 – křehenka – křehenka útlá
  74. Fragilaria vaucheriae (Kützing) J.B.Petersen 1938 = Fragilaria capucina var. vaucheriae (Kützing) Lange-Bertalot 1980 – křehenka Vaucherova
  75. Fragilariforma virescens (Ralfs) D.M.Williams & Round 1988 = Fragilaria virescens Ralfs 1843 – křehenka zelenavá
  76. Frustulia vulgaris (Thwaites) De Toni 1891
  77. Gomphoneis clevei (Fricke) Gil 1989 = Gomphonema clevei Fricke 1902
  78. Gomphonella olivacea (Hornemann) Rabenhorst 1853 = Gomphonema clavatum Ehrenberg 1832 = Gomphonema olivaceum (Hornemann) Ehrenberg 1838
  79. Gomphonema acuminatum Ehrenberg 1832
  80. Gomphonema angustatum (Kützing) Rabenhorst 1864
  81. Gomphonema angustum C.Agardh 1831
  82. Gomphonema augur Ehrenberg 1841
  83. Gomphonema constrictum Ehrenberg 1844
  84. Gomphonema gracile Ehrenberg 1838
  85. Gomphonema grunowii R.M.Patrick & Reimer 1975
  86. Gomphonema italicum Kützing 1844
  87. Gomphonema parvulum (Kützing) Kützing 1849
  88. Gomphonema truncatum Ehrenberg 1832
  89. Gomphonema turris Ehrenberg 1843
  90. Gomphonema vibrio Ehrenberg 1843
    • Gomphonema vibrio var. intricatum (Kützing) R.Ross 1986
  91. Gyrosigma acuminatum (Kützing) Rabenhorst 1853
  92. Gyrosigma attenuatum (Kützing) Rabenhorst 1853
  93. Gyrosigma distortum (Smith) Griff. et Henfrey 1856
  94. Gyrosigma sciotoense (W.S.Sullivant) Cleve 1895 = Gyrosigma nodiferum (Grunow) Reimer 1966
  95. Halamphora montana (Krasske) Levkov 2009 = Amphora montana Krasske 1932 – amfora horská
  96. Halamphora veneta (Kützing) Levkov 2009 = Amphora veneta Kützing 1844 – amfora nazelenalá
  97. Hannaea arcus (Ehrenberg) R.M.Patrick 1966 = Fragilaria arcus (Ehrenberg) Cleve 1898 – křehenka lukovitá
    • Hannaea arcus (Ehrenberg) R.M.Patrick 1966 var. arcus = Fragilaria arcus (Ehrenberg) Cleve 1898 var. arcus – křehenka lukovitá pravá
  98. Hantzschia amphioxys s.l. (Ehrenberg) Grunow 1880
  99. Hippodonta capitata (Ehrenberg) Lange-Bertalot, Metzeltin & Witkowski 1996
  100. Iconella linearis (W.Smith) Ruck & Nakov 2016 = Surirella linearis W.Smith 1853
  101. Iconella splendida (Ehrenberg) Ruck & Nakov 2016 = Surirella splendida (Ehrenberg) Ehrenberg 1834
  102. Iconella tenera (W.Gregory) Ruck & Nakov 2016 = Surirella tenera W.Gregory 1856
  103. Karayevia clevei (Grunow) Bukhtiyarova 1999 = Achnanthes clevei Grunow 1880 – rozsivka Cleveova
  104. Karayevia laterostrata (Hustedt) Bukhtiyarova 1999 = Achnanthes laterostrata Hustedt 1933 – rozsivka dlážděná
  105. Kobayasiella subtilissima (Cleve) Lange-Bertalot 1999 = Navicula subtilissima Cleve 1891 – člunovka maličká
  106. Kolbesia gessneri (Hustedt) Aboal 2003 = Achnanthes ploenensis var. gessneri (Hustedt) Lange-Bertalot 1989 – rozsivka Gessnerova
  107. Lindavia comta (Kützing) Nakov, Gullory, Julius, Theriot & Alverson 2015 – krouženka zdobená
  108. Lindavia cf. glomerata (H.Bachmann) Adesalu & Julius 2017 = Cyclotella cf. glomerata H.Bachmann 1911 – krouženka laločnatá
  109. Lindavia radiosa (Grunow) De Toni & Forti 1900 = Cyclotella radiosa (Grunow) Lemmermann 1900 – krouženka paprsčitá
  110. Luticola goeppertiana (Bleisch) D.G.Mann ex J.Rarick, S.Wu, S.S.Lee & Edlund 2017 = Navicula goeppertiana (Bleisch) H.L.Smith 1876 – člunovka Goeppertové
  111. Melosira varians Agardh 1827
  112. Meridion circulare (Greville) Agardh 1831
  113. Navicula capitata Fritsch & F.Rich 1929 – člunovka hlavatá
  114. Navicula capitatoradiata H.Germain ex Gasse 1986 – člunovka paprsčitá
  115. Navicula cincta (Ehrenberg) Ralfs 1861 – člunovka opásaná
  116. Navicula cryptocephala Kützing 1844 – člunovka krytohlavá
  117. Navicula cryptotenella Lange-Bertalot 1985 – člunovka hebounká
  118. Navicula cuspidata (Kützing) Kützing 1844 – člunovka hrotitá
  119. Navicula gregaria Donkin 1861 – člunovka hromadná
  120. Navicula joubaudii H.Germain 1982 – člunovka Joubaudova
  121. Navicula johncarteri D.M.Williams 2001 – člunovka Carterova
  122. Navicula lanceolata Ehrenberg 1838 – člunovka kopinatá
  123. Navicula lenzii Krasske 1939 – člunovka Lenzova
  124. Navicula menisculus Schumann 1867 – člunovka měsíčkovitá
  125. (?) Navicula metareichardtiana Lange-Bertalot & Kusber 2019 = Navicula reichardtiana Lange-Bertalot, nom. illeg. 1989 – člunovka Reichardtova
  126. Navicula minima Grunow 1880 – člunovka malá
  127. Navicula radiosa Kützing 1844 – člunovka zářivá
  128. Navicula reinhardtii (Grunow) Grunow 1880 – člunovka Reinhardtova
  129. Navicula rhynchocephala Kützing 1844 – člunovka hrotnohlavá
  130. Navicula rostellata Kützing 1844 – člunovka bradavkatá
  131. Navicula ruga Kulikovskiy, Lange-Bertalot & Metzeltin 2012 – člunovka vrásčitá
  132. Navicula salinarum Grunow 1880 – člunovka slaništní
  133. Navicula schroeteri F.Meister 1932 – člunovka Schroeterova
  134. Navicula slesvicensis Grunow 1880 – člunovka šlésvická
  135. Navicula subminuscula Manguin 1942 – člunovka trpasličí
  136. Navicula cf. suchlandtii Hustedt 1943 – člunovka Suchlandtova
  137. Navicula tenelloides Hustedt 1937 – člunovka uzounká
  138. Navicula tripunctata (O.F.Müller) Bory 1822 – člunovka trojtečná
  139. Navicula trivialis Lange-Bertalot 1980 – člunovka prostá
  140. Navicula veneta Kützing 1844 – člunovka nazelenalá
  141. Navicula vilaplanii (Lange-Bertalot & Sabater) Lange-Bertalot & Sabater 2000 – člunovka Vilaplanova
  142. Navicula viridula (Kützing) Ehrenberg 1836 – člunovka zelenkavá
    • Navicula viridula var. avenacea (Brébisson) Van Heurck 1885 = Navicula avenacea (Rabenhorst) Brébisson ex Grunow 1878 – člunovka zelenkavá ovesná
  143. Navicula wendlingii Lange-Bertalot, G.Hofmann & Van de Vijver 2009 – člunovka Wendlingova
  144. Navigeia decussis (Østrup) Bukhtiyarova 2013 = Navicula decussis Østrup 1910 – člunovka desetníková
  145. Neidium bisulcatum (Lagerstedt) Cleve 1894
  146. Neidium productum (W.Smith) Cleve 1894
  147. Nitzschia acicularis (Kützing) W.Smith 1853
  148. Nitzschia amphibia Grunow 1862
  149. Nitzschia capitellata Hustedt 1930
  150. Nitzschia communis Rabenhorst 1860
  151. Nitzschia debilis Pantocsek 1902
  152. Nitzschia dissipata (Kützing) Rabenhorst 1860
  153. Nitzschia fonticola (Grunow) Grunow 1881
  154. Nitzschia fruticosa Hustedt 1957
  155. Nitzschia gracilis Hantzsch 1860
  156. Nitzschia hantzschiana Rabenhorst 1860
  157. Nitzschia heufleriana Grunow 1862
  158. Nitzschia inconspicua Grunow 1862
  159. Nitzschia linearis W.Smith 1853
  160. Nitzschia linearis var. subtilis Hustedt 1923
  161. Nitzschia palea (Kützing) W.Smith 1856
  162. Nitzschia paleacea (Grunow) Grunow 1881
  163. Nitzschia parvula W.Smith 1853
  164. Nitzschia pusilla Grunow 1862
  165. Nitzschia radicula Hustedt 1942
  166. Nitzschia recta Hantzsch ex Rabenhorst 1862
  167. Nitzschia sigmoidea (Nitzsch) W.Smith 1853
  168. Nitzschia subcapitellata Hustedt 1939
  169. Nitzschia subtilis (Kützing) Grunow 1880
  170. Nitzschia supralitorea Lange-Bertalot 1979
  171. Nitzschia umbonata (Ehrenberg) Lange-Bertalot 1978
  172. Nitzschia vermicularis (Kützing) Hantzsch 1860
  173. Odontidium anceps (Ehrenberg) Ralfs 1861 = Diatoma anceps (Ehrenberg) Kirchner 1878 – rozsivka dvojhlavá
  174. Odontidium hyemale (Roth) Kützing 1844 = Diatoma hyemalis (Roth) Heiberg 1863 – rozsivka zimní
  175. Odontidium mesodon (Kützing) Kützing 1849 = Diatoma mesodon (Ehrenberg) Kützing 1844 – rozsivka okroužená
  176. Paraplaconeis placentula (Ehrenberg) M.S.Kulikovskiy & Lange-Bertalot 2012
  177. Pinnularia appendiculata (C.Agardh) Schaarschmidt 1881 – člunovka přívěskatá
  178. Pinnularia biceps W.Gregory 1856 – člunovka dvojhlavá
  179. Pinnularia borealis Ehrenberg 1843 – člunovka severní
  180. Pinnularia interrupta W.Smith 1853 – člunovka přetrhovaná
  181. Pinnularia maior (Kützing) Rabenhorst 1853 – člunovka velká
  182. Pinnularia microstauron (Ehrenberg) Cleve 1891 – člunovka rourečka
  183. Pinnularia nobilis (Ehrenberg) Ehrenberg 1843 – člunovka sličná
  184. Pinnularia subcapitata W.Gregory 1856 – člunovka ohlavatěná
  185. Pinnularia viridis (Nitzsch) Ehrenberg 1843 – člunovka zelená
  186. Placoneis elginensis (W.Gregory) E.J.Cox 1988 = Navicula elginensis (W.Gregory) Ralfs 1861 – člunovka Elginská
  187. Placoneis exigua (W.Gregory) Mereschkovsky 1903 = Pinnularia exigua W.Gregory 1854 = Navicula exigua W.Gregory, nom. illeg. 1854 – člunovka drobná
  188. Placoneis gastrum (Ehrenberg) Mereschkowsky 1903 – člunovka břichatá
  189. Planothidium lanceolatum (Brébisson ex Kützing) Lange-Bertalot 1999 = Achnanthes lanceolata (Brébisson ex Kützing) Grunow 1880 – rozsivka kopinatá
  190. Platessa conspicua (Ant.Mayer) Lange-Bertalot 2004 = Achnanthes conspicua Ant.Mayer 1919 – rozsivka nápadná
  191. Prestauroneis protracta (Grunow) Kulikovskiy & Glushchenko 2016 = Navicula protracta Grunow 1880 – člunovka prodloužená
  192. Pseudostaurosira parasitica (W.Smith) E.Morales 2003 = Synedra parasitica (W.Smith) Hustedt 1930
  193. Reimeria sinuata (W.Gregory) Kociolek & Stoermer 1987 = Cymbella sinuata W.Gregory 1856 – rozsivka kroucená
  194. Rhoicosphenia abbreviata (C.Agardh) Lange-Bertalot 1980 = Gomphonema abbreviatum C.Agardh 1831
  195. Sellaphora bacillum (Ehrenberg) D.G.Mann 2018 = Navicula bacillum Ehrenberg 1839 – člunovka tyčinková
  196. Sellaphora laevissima (Kützing) D.G.Mann 1989 = Navicula laevissima Kützing 1844 – člunovka hladká
    • Sellaphora laevissima (Kützing) D.G.Mann 1989 var. laevissima = Navicula laevissima Kützing 1844 var. laevissima – člunovka hladká pravá
  197. Sellaphora pupula (Kützing) Mereschkovsky 1902 = Navicula pupula Kützing 1844 – člunovka zorničková
  198. Sellaphora seminulum (Grunow) D.G.Mann 1989 = Navicula seminulum Grunow 1860 – člunovka poloviční
  199. Stauroneis anceps Ehrenberg 1843 – člunovka dvojhlavá
  200. Stauroneis phoenicenteron (Nitzsch) Ehrenberg 1843 – člunovka křížová
  201. Stauroneis smithii Grunow 1860 – člunovka Smithova
  202. Staurosira construens Ehrenberg 1843 = Fragilaria construens (Ehrenberg) Grunow 1862 – křehenka stavebnicová
  203. Staurosira leptostauron (Ehrenberg) Kulikovskiy & Genkal 2011 = Fragilaria leptostauron (Ehrenberg) Hustedt 1931 = Staurosirella leptostauron (Ehrenberg) D.M.Williams & Round 1988 – křehenka
  204. Staurosirella martyi (Héribaud) E.A.Morales & K.M.Manoylov 2006 – křehenka Martyova
  205. Staurosirella pinnata (Ehrenberg) D.M.Williams & Round 1988 = Fragilaria pinnata Ehrenberg 1843 – křehenka zpeřená
  206. Stephanodiscus alpinus Hustedt 1942 – krouženka alpská
  207. Stephanodiscus hantzschii Grunow 1880 – krouženka Hantzschova
  208. (?) Stephanodiscus parvus Stoermer & Håkansson 1984 – krouženka drobná
  209. Stephanodiscus rotula (Kützing) Hendey 1964 – krouženka kolovitá
  210. Surirella angusta Kützing 1844
  211. Surirella librile (Ehrenberg) Ehrenberg 1845
  212. Surirella ovata Kützing 1844 = Surirella minuta Brébisson ex Kützing, nom. illeg. 1849
  213. Tabellaria fenestrata (Lyngbye) Kützing 1844
  214. Tabellaria flocculosa (Roth) Kützing 1844
  215. Tabularia fasciculata (C.Agardh) D.M.Williams & Round 1986
  216. Ulnaria acus (Kützing) Aboal 2003 = Synedra acus Kützing 1844 var. acus – křehenka jehlovitá
  217. Ulnaria biceps (Kützing) Compère 2001 = Synedra ulna f. biceps (Kützing) Hustedt 1957 – křehenka dvojhlavá
  218. (?) Ulnaria delicatissima var. angustissima (Grunow) Aboal & P.C.Silva 2004 = Synedra acus var. angustissima (Grunow) Van Heurck 1885 – křehenka
  219. Ulnaria ulna (Nitzsch) Compère 2001 = Fragilaria ulna (Nitzsch) Lange-Bertalot 1980 = Synedra ulna (Nitzsch) Ehrenberg 1832 = Synedra ulna var. ulna (Nitzsch) Ehrenberg 1836 – křehenka loketní

 

Po skončení projektu Přírodní rozmanitost Vysočiny (2014 – 2017) jsou webové stránky doplňovány průběžně ve spolupráci Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR - Regionálním pracovištěm Správy CHKO Žďárské vrchy a dalšími externími spolupracovníky. Editor: Vojtěch Kodet.